Program

RTAS 2024 will be held during May 13-16, 2024 in HongKong, China, as part of 2024 CPS-IoT week.

Main Program

Date/TimeMonday, 13th May 2024Tuesday, 14th May 2024Thursday, 15th May 2024Friday, 16th May 2024
10:15am – 11:45amWorkshops/Tutorial/
Competitions/PhD Forum
Session 1: RTAS OpeningSession 3: Time-predictable Software and SystemsSession 6: Optimizations and Trade-offs
11:45am – 1:30pmLunchLunchLunchLunch
1:30pm – 3:00pmWorkshops/Tutorial/
Competitions/PhD Forum
Session 2: Scheduling and Analysis of Networked SystemsSession 4: Fault-tolerant and Robust systemsSession 7: Secure and Resilient Systems
3:00pm – 3:30pmCoffee break Coffee break Coffee break Coffee break 
3:30pm – 5:30pmWorkshops/Tutorial/
Competitions/PhD Forum
BP SessionSession 5: Resource ManagementSession 8: Advances in Real-time Scheduling
6pm – 8pmReceptionSIGBED Business Meeting
(5:30pm–6:30pm)
Banquet
(Awards, Insup Lee@Penn speech)
Tentative Overview

Detailed Program of Technical Sessions

Program of RTAS 2024 – May 14, 2024 (Day 1)

10:15am-11:45am, Session 1: RTAS Opening
Session Chair: Benny Akesson, TNO-ESI and University of Amsterdam, the Netherlands

  • Welcome to RTAS 2024 by PC Chair, Benny Akesson
  • IEEE TCRTS Outstanding Technical Achievement and Leadership Award Lecture, Marco Caccamo
    “A Long Journey Through Memory Management, Real-Time Computing, and Multicore Processors”

11:45am-1:30pm, Lunch and Social

1:30pm-3:00pm, Session 2: Scheduling and Analysis of Networked Systems
Session Chair: Anais Finzi, TTTech Computertechnik AG, Austria

  • USB Interrupt Differentiated Service for Bandwidth and Delay-Constrained Input/Output, Z. Ruan, R. West
  • Real-Time Scheduling for 802.1Qbv Time-Sensitive Networking (TSN): A Systematic Review and Experimental Study, C. Xue, T. Zhang, Y. Zhou, M. Nixon, A. Loveless, S. Han
  • Extending Network Calculus to Deal with Min-Plus Service Curves in Multiple Flow Scenarios, A. Hamscher, V. Constantin, J. Schmitt
  • A Hybrid Approach to WCTT Analysis in a Real-Time Switched Ethernet Network, A. Soni, J. Scharbarg, J. Ermont
    (Outstanding paper)

3:00pm-3:30pm, Coffee Break

3:30pm-5:30pm, Brief Presentation
Session Chair: Mitra Nasri, Eindhoven University of Technology, the Netherlands

  • Work in Progress: Predictable Execution of Isolated Real-Time Tasks on Multicore Systems Using the LET Paradigm, K. Dudzik, M. Kirschner, V. Betancourt, J. Becker
  • Work in Progress: Early Timing Prediction of Real-time Tasks in Continuous Integration Environments, P. Huang, B. Maag, T. Sivanthi, C. Xing
  • Work in Progress: Guaranteeing weakly-hard timing constraints in server-based real-time systems, N. Samimi, M. Nasri, T. Basten, M. Geilen
  • Journal-first: Edge Generation Scheduling for DAG Tasks Using Deep Reinforcement Learning, B. Sun, M. Theile, Z. Qin, D. Bernardini, D. Roy, A. Bastoni, M. Caccamo
  • Work in Progress: Emerging From Shadows: Optimal Hidden Actuator Attack to Cyber-Physical Systems, M. Miji, M. Liu, F. Akowuah, F. Kong
  • Journal First: Impact of Priority Assignment on Schedule-Based Attacks in Real-Time Embedded Systems, S. Karin, H. Aydin, D. Zhu, S. Drager, M. Anderson
  • Brief Industry Paper: Delay-Aware Control in Networked Systems Using Smart Actuators, P. Pazzaglia, C. Mark, B. Pourmohseni, F. Smirnov, K. Schmidt, L. Beermann
  • Demo: Vulnerability Analysis for STL-Guided Safe Reinforcement Learning in Cyber-Physical Systems, S. Jiang, M. Liu, F. Kong

Program of RTAS 2024 – May 15, 2024 (Day 2)

10:15am-11:45am, Session 3: Time-predictable Software and Systems
Session Chair: Rodolfo Pellizzoni, University of Waterloo, Canada

  • A Predictable SIMD Library for GEMM Routines, I. De Albuquerque Silva, T. Carle, A. Gauffriau, V. Jegu, C. Pagetti
  • Safe and Secure? On the Timing Analysability of Cryptographic Implementations, A. Stegmeier, P. Knauer, P. Schubaur, C. Piatka, D. Merli, S. Altmeyer
  • RT-Mimalloc: A New Look at Dynamic Memory Allocation for Real-Time Systems, R. Giannessi, A. Biondi, A. Biasci
  • Core-Local Reasoning and Predictable Cross-Core Communication with M³, N. Asmussen, S. Haas, A. Lackorzyński, M. Roitzsch

11:45am-1:30pm, Lunch and Social

1:30pm-3:00pm, Session 4: Fault-tolerant and Robust systems
Session Chair: Runyu Pan, Shandong University, China

  • Optimal Synthesis of Fault-tolerant IDK Cascades for Real-time Classification, S. Baruah, I. Bate, A. Burns, R. Davis
  • Sync or Sink? The Robustness of Sensor Fusion against Temporal Misalignment, D. Kuhse, N. Hölscher, M. Guenzel, H. Teper, G. von der Brüggen, J. Chen, C. Lin
  • TinyBFT: Byzantine Fault-Tolerant Replication for Highly Resource-Constrained Embedded Systems, H. Böhm, T. Distler, P. Wägemann
  • An Empirical Study of Performance Interference: Timing Violation Patterns and Impacts, A. Li, J. Wang, S. Baruah, B. Sinopoli, N. Zhang

3:00pm-3:30pm, Coffee Break

3:30pm-5:30pm, Session 5: Resource Management
Session Chair: Daniel Casini, Scuola Superiore Sant’Anna, Italy

  • Demystifying NVIDIA GPU Internals to Enable Reliable GPU Management, J. Bakita, J. Anderson
  • RT-Swap: Addressing GPU Memory Bottlenecks for Real-Time Multi-DNN Inference, W. Kang, J. Lee, Y. Lee, S. Oh, K. Lee, H. Chwa
  • PAAM: A Framework for Coordinated and Priority-Driven Accelerator Management in ROS 2, D. Enright, Y. Xiang, H. Choi, H. Kim
    (Outstanding paper)
  • Exclusive Hierarchies for Predictable Sharing in Last-level Cache, X. Wang, Z. Wu, R. Pellizzoni, H. Patel
    (Outstanding paper)
  • HAEST: Harvesting Ambient Events to Synchronize Time across heterogeneous IoT devices, A. Nasrullah, F. Anwar

Program of RTAS 2024 – May 16, 2024 (Day 3)

10:15am-11:45am, Session 6: Optimizations and Trade-offs
Session Chair: Martina Maggio, Saarland University, Germany

  • Decntr: Optimizing Safety and Schedulability with Multi-Mode Control and Resource Allocation Co-Design, R. Gifford, F. Galarza-Jimenez, L. Phan, M. Zamani
  • Optimizing Logical Execution Time Model for Both Determinism and Low Latency, S. Wang, D. Li, A. Sifat, S. Huang, X. Deng, C. Jung, R. Williams, H. Zeng
  • End-To-End Timing Analysis and Optimization of Multi-Executor ROS 2 Systems, H. Teper, T. Betz, M. Günzel, D. Ebner, G. von der Brüggen, J. Betz, J. Chen

11:45am-1:30pm, Lunch and Social

1:30pm-3:00pm, Session 7: Secure and Resilient Systems
Session Chair: Bryan Ward, Vanderbilt University, USA

  • Fast Attack Recovery for Stochastic Cyber-Physical Systems, L. Zhang, L. Burbano, X. Chen, A. Cardenas, S. Drager, M. Anderson, F. Kong
  • InsectACIDE: Debugger-Based Holistic Asynchronous CFI for Embedded System, Y. Wang, C. Mack, X. Tan, N. Zhang, Z. Zhao, S. Baruah, B. Ward
  • Trusted Timing Services with TimeGuard, A. Nasrullah, F. Anwar
  • OmniWasm: Efficient, Granular Fault Isolation and Control-Flow Integrity for Arm Microcontrollers, M. Bai, R. Pan, G. Parmer

3:00pm-3:30pm, Coffee Break

3:30pm-5:30pm, Session 8: Advances in Real-time Scheduling
Session Chair: Sanjoy Baruah, Washington University in St. Louis, USA

  • DAG Scheduling with Execution Groups, J. Shi, M. Guenzel, N. Ueter, G. von der Brüggen, J. Chen
  • Elastic Scheduling for Harmonic Task Systems, M. Sudvarg, A. Li, D. Wang, S. Baruah, J. Buhler, P. Ekberg, C. Gill, N. Zhang
  • Algorithms for Canvas-based Attention Scheduling with Resizing, Y. Hu, I. Gokarn, S. Liu, A. Misra, T. Abdelzaher
  • Strict Partitioning for Sporadic Rigid Gang Tasks, B. Sun, T. Kloda, M. Caccamo
  • Integrating Sporadic Events in Time-triggered Systems via Affine Envelope Approximations, A. Finzi, S. Craciunas, M. Boyer
    (Outstanding paper)